ГЕНДЕРНІ ВІДМІННОСТІ У СПРИЙНЯТТІ ТЕРОРИСТИЧНОЇ ЗАГРОЗИ В УМОВАХ ВОЄННОГО КОНФЛІКТУ В УКРАЇНІ

Автор(и)

  • В. В. Артюхова Харківський національний університет Повітряних Сил імені Івана Кожедуба

DOI:

https://doi.org/10.32782/psy-visnyk/2024.4.14

Ключові слова:

терористична загроза, гібридна війна, тривожність, посттравматичний стресовий розлад, психічне здоров’я

Анотація

Стаття присвячена аналізу психологічних реакцій українців на загрозу тероризму, з урахуванням їх індивідуальних гендерних особливостей та соціального контексту. Здійснено розгляд та узагальнення сучасних досліджень, що дозволило ідентифікувати ключові фактори, які впливають на індивідуальну сприйнятливість до психотравматичних наслідків і лежать в основі розвитку психопатологічних реакцій на терористичні загрози. Представлене дослідження спрямоване на аналіз психологічних наслідків терористичної загрози, виявлення патологічних станів, змін у психічній сфері та соціальній адаптації. Особливу увагу приділено психологічним наслідкам терористичної загрози, що характеризується надекстремальним впливом на психіку людини, викликаючи травматичний стрес, який у крайньому прояві виявляється у посттравматичному стресовому розладі. Результати проведеного дослідження демонструють вищу чутливість жінок до психологічного впливу терористичних загроз, що проявляється емоційною лабільністю, схильністю до тривожних розладів та соціальної ізоляції. Чоловіки частіше стикаються з проблемами мотивації та продуктивності. Визначено, що незважаючи на відсутність явних психопатологічних розладів у більшості респондентів, у жінок існує ризик розвитку стійких негативних патернів поведінки. Запропоновано рекомендації щодо підтримки психологічного здоров’я та профілактики розвитку психопатологічної симптоматики у представниць жіночої статі. Визначено напрямки подальших досліджень механізмів та факторів, що впливають на індивідуальні відмінності в реакції на терористичні загрози. Підкреслюється важливість розробки ефективних стратегій психологічної допомоги та профілактики для зменшення негативного впливу терористичних загроз на психічне здоров’я населення.

Посилання

Гуменюк Л. Сучасні дослідження психологічних наслідків терористичної загрози для психіки людини. Науковий вісник Львівського державного університету внутрішніх справ. Серія : Психологія. 2015. № 1. С. 224–234.

Канцір В., Серкевич І. Видозміни тероризму у сучасному соціальному середовищі. Наше право. 2017. № 1. С. 108–113.

Клименко І. Медичний стан постраждалих внаслідок війни в Україні: фізичне здоров’я, медичні проблеми та їхній вплив на психічне здоров’я. Науковий вісник Ужгородського національного університету. 2024. № 3. С. 33–38.

Котляревська Є., Удовиченко О. Практика застосування міжнародного досвіду з метою протидії тероризму та колабораціонізму в Україні. Матеріали Всеукраїнського круглого столу. Донецький державний університет внутрішніх справ. Кропивницький. 2023. 108 с.

Максименко Н. Сучасний тероризм: виклики й загрози для України. Вчені записки ТНУ імені В. І. Вернадського. Серія : Юридичні науки. 2018. Том 29 (68). № 2. С. 6–9.

Седих Ю.О. Психологічні особливості стресового розладу в учасників всеукраїнського майдану. Вісник ХНПУ імені Г.С. Сковороди. Психологія. 2016. Вип. 53. С. 212–219.

Слотюк, П. Екзистенційні виклики для України у війні з РФ. Науково-теоретичний альманах Грані. 2023. 26(6). С. 109–121.

Neria, Y., DiGrande, L., & Adams, B. G. Posttraumatic stress disorder following the September 11, 2001, terrorist attacks: A review of the literature among highly exposed populations. American Psychologist. 2011. 66(6). 429–446.

Rigutto C, Sapara AO, Agyapong VIO. Anxiety, Depression and Posttraumatic Stress Disorder after Terrorist Attacks: A General Review of the Literature. Behav Sci (Basel). 2021 Oct 19;11(10):140.

Whalley, M. G., & Brewin, C. R. Mental health following terrorist attacks. British Journal of Psychiatry. 2007.190. 94–96.

##submission.downloads##

Опубліковано

2024-12-03

Як цитувати

Артюхова, В. В. (2024). ГЕНДЕРНІ ВІДМІННОСТІ У СПРИЙНЯТТІ ТЕРОРИСТИЧНОЇ ЗАГРОЗИ В УМОВАХ ВОЄННОГО КОНФЛІКТУ В УКРАЇНІ. Науковий вісник Ужгородського національного університету. Серія: Психологія, (4), 68-71. https://doi.org/10.32782/psy-visnyk/2024.4.14