ДО ПИТАННЯ ПРО УДОСКОНАЛЕНОГО СТАВЛЕННЯ МОЛОДІ ДО ШЛЮБУ ТА СІМЕЙНОГО ЖИТТЯ
DOI:
https://doi.org/10.32782/psy-visnyk/2025.1.7Ключові слова:
молодь, шлюб, конфлікт, стосунки між партнерами, взаєморозуміння, компроміс, спілкування, консультація, сім’яАнотація
В статті здійснено аналіз питання щодо удосконаленого ставлення молоді до шлюбу та сімейного життя та вироблення певних рекомендації в даному напрямку. Зроблено висновок про те, що враховуючи поширеність дошлюбного співжиття, більше пар, ніж будь-коли раніше, приходять до подружньої терапії з історичними, віковими проблемами, пов’язаними з рівнем і характером їхніх зобов’язань. Якщо у когось немає особливо сильного почуття, парі може знадобитися допомога у визначенні та вирішенні проблеми рівня зобов’язань у стосунках. Користь від терапевтичних зустрічей полягає в тому, що вони покликані допомогти учасникам більш повно, чітко і взаємно заявити про свою прихильність до спільного майбутнього. Встановлено, що прийняття нових взаємних зобов’язань, навіть якщо це відбувається на пізньому етапі стосунків, може допомогти парі дотримуватися зобов’язань щодо шлюбу у важкі часи. Такі зусилля можуть допомогти деяким парам знайти сильнішу мотиваційну основу для інших змін, які, ймовірно, необхідні в цей час у їхньому шлюбі, підтримуючи розвиток або відродження спільних і довгострокових мотивацій, коли вони борються з поточними труднощами, що виникли. Зазначено, що з огляду на те, що спільне проживання стало поширеним явищем, нерозумно припускати, що пари, які починають подружню терапію, проходять порівнянний шлях розвитку відносин. Спільне проживання змінило те, як формуються пари та особи вступають с в шлюб. Однак проблеми в шлюбі лиш погіршують ситуацію, що призводить до необхідності отримання відповідної консультації, де остання – це чудовий спосіб вирішити шлюбні проблеми. Така консультація може включати кілька сеансів у психолога, що є чудовим способом вирішення проблем у стосунках на «нейтральній території». Також це дає можливість отримати поради експерта, що дасть можливість визначити причину проблеми. Зроблено висновок, що секрет успіху консультування полягає в дотриманні плану. Тож успішним буде те консультування, яке супроводжується дотриманням наданих спеціалістом рекомендацій, системного та відповідального ставлення до терапії, обопільного відповідального ставлення пари до розв’язання негараздів та конфліктів.
Посилання
Адамова О., Тодощак О. Готовність сучасної молоді до вступу у цивільний шлюб: психологічні аспекти. Науковий вісник Ужгородського національного університету. Серія: Психологія. 2024. № 4. С. 34–40.
Кравець В.П. Підготовка учнівської молоді до сімейного життя в Україні ХХІ століття: стан, тенденції, шляхи вдосконалення : монографія. Тернопіль: ТНПУ ім. В. Гнатюка, 2020. 584 с.
Круглов Б. С. Правова свідомість як елемент психологічної підготовки молоді до сімейного життя. Питання психології. 1986. № 4.
Ляшенко Н.О. Подружні ролі в молодіжній сім’ї. Український соціум. 2007. С.16–23.
Сидоренко А.В. Фактори, що визначають готовність студентської молоді до сімейного життя. Київ: Теоретичні та прикладні проблеми психології. 2013. С. 243-247.
Титаренко Т. М. Сучасна психологія особистості. Київ: Каравела, 2013. 372 с.
Федоренко Р.П., Мушкевич М.І., Дучимінська Т.І., Магдисюк Л.І. Психологія молодої людини родина. Луцьк: Вежа- Друк, 2020. 392 с.
Хогенбум М. Поліаморія – кохання майбутнього. BBC Future – 2017. URL: https://www.bbc.com/ukrainian/vert-fut-39711263
Halford WK, Markman HJ, Stanley SM. Strengthening couple relationships with education: Social policy and public health perspectives. Journal of Family Psychology. 2008. №22. P. 497–505
Cohan C.L., Kleinbaum S. Toward a greater understanding of the cohabitation effect: Premarital cohabitation and marital communication. Journal of Marriage and Family. 2002. № 64(1). P. 180–192.
Stanley SM, Amato PR, Johnson CA, Markman HJ. Premarital education, marital quality, and marital stability: Findings from a large, random, household survey. Journal of Family Psychology. 2006, № 20. P. 117–126.
Fields J., Casper L. M. Current population reports. Washington, DC: US Census Bureau. 2001. P.20-537.
Hill HD. Stepping out: Infidelity and sexual jealousy among unmarried parents. In: England P, Edin K, editors. Unmarried couples with children. Russell Sage; New York: 2007. pp. 84–103.
Rhoades GK, Stanley SM, Markman HJ. Pre-engagement cohabitation and gender asymmetry in marital commitment. Journal of Family Psychology. 2006. № 20. 553–560.
Heuveline P., Timberlake J. M. The Role of Cohabitation in Family Formation: The United States in Comparative Perspective. Journal of Marriage and Family. 2004. № 5. pp. 1214–1230.