КЛЮЧОВІ ІДЕЇ ТЕОРІЇ АЛЬФРЕДА АДЛЕРА В УМОВАХ СУЧАСНОСТІ
DOI:
https://doi.org/10.32782/psy-visnyk/2025.2.9Ключові слова:
Альфред Адлер, історія психології, кризова психологія, війна, агресія, індивідуальна психологія, комплекс неповноцінності, компенсація, соціальний інтерес, псевдокомпенсація, прагнення до влади, стиль життя, фікційний фіналізм, творча сила ЯАнотація
У статті розглядаються ключові концепти індивідуальної психології Альфреда Адлера крізь призму сучасної соціально-психологічної дійсності, зокрема війни. Центральними поняттями аналізу є комплекс неповноцінності, компенсація, соціальний інтерес, прагнення до переваги, фікційний фіналізм, стиль життя та творча сила Я. Окрему увагу приділено біографічному та історичному контексту формування поглядів Адлера, зокрема його особистому досвіду у дитинстві та участі у Першій світовій війні як військового лікаря. На основі цих впливів автор теорії сформував цілісну модель розуміння особистості як активного творця власного життя, відповідального за адаптацію до суспільства та за вибір стилю життя. Аналізуючи ідеї Адлера у світлі війни в Україні, стаття пропонує інтерпретацію російської агресії як прояву колективної компенсації глибинного комплексу історичної неповноцінності. Ідеї «величі», «імперського відродження» розглядаються як фікційні фіналізми, що маскують страх, втрату ідентичності та соціальну фрустрацію. Водночас українське суспільство постає як приклад зрілої компенсації, що ґрунтується на високому рівні соціального інтересу, солідарності, відповідальності та служіння. Такий підхід дозволяє побачити у відповідях українців на травму війни прояви творчої сили Я – здатності трансформувати страждання у сенс, а слабкість – у джерело сили. Стаття підкреслює гуманістичний потенціал теорії Адлера для розуміння не лише індивідуальної, а й колективної психології в умовах війни, агресії та травми. Адлеріанська модель може бути ефективним інструментом у кризовій психології, психотерапії травми, формуванні громадянської свідомості та вихованні соціальної відповідальності. Розгляд війни як невротичної компенсації комплексу неповноцінності, а також конструктивної адаптації через соціальний інтерес, відкриває нові перспективи для застосування класичної психологічної теорії у сучасному контексті.
Посилання
Євдокімова О. О. Історія психології : навч. посіб. Харків : ХНУВС, 2020. С. 278–283.
Хижняк М.В. Теорії особистості в зарубіжній психології : навч. посіб. Харків : ХНПУ, 2016, С. 47–72.
Adler A. The Practice and Theory of Individual Psychology. Kegan Paul, Trench & Co.1925.
Adler A. (n.d.). Individual Psychology of Alfred Adler. Alfred Adler Institute of Northwestern Washington. https://adler.institute/wp-content/uploads/2019/01/Individual-Psychology-Alfred-Adler-min.pdf
Cedeno R., Torrico T. Adlerian Therapy. 2024. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK599518/
Erbaş M. E. Adlerian Therapy: A General Review. International Journal of Innovative Approaches in Psychology, 2023 (2), 45–52.
Watts R. E. Adler’s Individual Psychology: The Original Positive Psychology. Revista de psicoterapia, 2015. Vol. 26. Nº 102. 123–131.