КОНФЛІКТНА ПОВЕДІНКА У ОСІБ З РІЗНИМ ЛОКУСОМ КОНТРОЛЮ
DOI:
https://doi.org/10.32782/psy-visnyk/2021.4.13Ключові слова:
конфліктна поведінка, рівень суб’єктивного контролю, стратегії психологічного захисту, спрямованість особистостіАнотація
У статті представлено результати емпіричного дослідження прояву конфліктної поведінки у осіб з різним рівнем суб’єктивного контролю. Для перевірки гіпотези про те, що у осіб з різним локусом контролю поведінка у конфлікті набуває різних форм, аналіз результатів дослідження складався з трьох послідовних кроків. По-перше, це з’ясування загальних тенденцій локалізації контролю у сучасної молоді. По-друге, встановлення характеру взаємозв’язків між локусом контролю та різними формами поведінки у міжособистісному конфлікті. По-третє, порівняння груп досліджуваних з екстернальним та інтернальним рівнями суб’єктивного контролю. У результаті проведеного дослідження показано, що більшість представників студентської молоді має екстернальний локус контролю, не вважають себе здатними впливати вирішальним чином на значущі події життя, розцінюючи їх як результат випадку або дії інших людей. Вони готові визнати власні досягнення, а свої дії вважають важливим фактором організації виробничої діяльності, підтримання формальних і неформальних стосунків з людьми, але не беруть на себе відповідальність за невдачі, особливо у питаннях здоров’я та сімейних стосунків. В процесі кореляційного аналізу встановлено, що рівень суб’єктивного контролю прямо пов’язаний з вибором конкурентної форми поведінки у конфлікті, агресивним захистом у ситуації загрози власному «Я», маніпулятивною спрямованістю особистості у спілкуванні, агресивним та підозрілим ставленням до людей, а також від’ємно – з тенденціями до компромісу та ухилення у конфлікті, миролюбною формою захисту у ситуації загрози власному «Я», альтруїстичним, дружелюбним ставленням до людей, альтероцентричною, конформною комунікативною спрямованістю. Виявлено шляхом порівняння груп досліджуваних з різним рівнем локусу контролю, що інтернали під час конфлікту більшою мірою схильні застосовувати конкурентні форми поведінки, агресивний спосіб захисту в умовах загрози власного «Я», частіше проявляють себе як вимогливі, прямолінійні у взаємодії з людьми, строгі в їхній оцінці, зорієнтовані на рівноправне спілкування, яке базується на взаємній довірі, повазі, взаєморозумінні та відкритості. Екстернали більш налаштовані розв’язувати конфліктні ситуації, обмінюючись поступками, розробляти компромісні рішення. Вони більш доброзичливі, здатні до співчуття, турботи, краще вміють підбадьорити або заспокоїти оточуючих, демонструють добровільну та безкорисливу центрацію на партнері, прагнення зрозуміти його інтереси задля найповнішого їх задоволення, відмову від рівноправності у стосунках, готовність змінити свою точку зору, підпорядкуватися авторитету.
Посилання
Антонійчук Н.В. Конфліктна поведінка особистості як результат впливу об’єктивних та суб’єктивних чинників. Вісник Львівського університету. Серія: Психологічні науки. 2019. Вип. 5. С. 3–8. DOI: https://doi.org/10.30970/2522-1876-2019-5-1.
Бєрющева І.Л. Локус контролю як особистісна детермінанта комунікативної залежності домогосподарок. Актуальні проблеми психології. 2016. Т. ІX. Вип. 9. С. 50–58. URL: http://www.appsychology.org.ua/data/jrn/v9/i9/9.pdf (дата звернення: 20.12.2021).
Бігунов Д.О. Психологічні механізми виходу із конфліктних комунікативних ситуацій. Вісник ОНУ ім. І.І. Мечникова. Серія: Психологія. 2018. Т. 23. Вип. 2. С. 33–40. URL: http://nbuv.gov.ua/UJRN/Vonu_psi_2018_23_2_5 (дата звернення: 05.01.2022).
Волченко Є.Є. Соціально-психологічні особливості розвитку конфліктологічної компетентності фахівців медичної галузі в умовах професійної взаємодії : автореф. дис. … канд. психол. наук : спец. 19.00.05 ; Східноукраїнський національний університет ім. Володимира Даля. Сєвєродонецьк, 2021. 20 с. URL: https://snu.edu.ua/wp-content/uploads/Volchenko-YE.YE.-avtoreferat.pdf (дата звернення: 22.12.2021).
Гарькавець С.О. Проблема соціальних конфліктів, психологічні наслідки та шляхи подолання. Теоретичні і прикладні проблеми психології. 2018. № 3 (1). С. 110–117. URL: http://nbuv.gov.ua/UJRN/Tippp_2018_3%281%29__17 (дата звернення: 05.01.2022).
Конфисахор А.Г., Алексеевская В.В. Выявление стратегий поведения в конфликте и типов локуса контроля, определяющих готовность к геоэкономическим изменениям. Психолог. 2018. № 2. С. 1–12. DOI: 10.25136/2409-8701.2018.2.25602.