СПЕЦИФІКА СТРАТЕГІЙ АДАПТАЦІЇ МОЛОДІ В УМОВАХ НЕВИЗНАЧЕНОСТІ, СПРИЧИНЕНОЇ ВІЙНОЮ

Автор(и)

  • І. М. Ющенко

DOI:

https://doi.org/10.32782/psy-visnyk/2022.6.3

Ключові слова:

ситуація невизначеності, стратегії адаптації, емоційно-орієнтований копінг, проблемно-орієнтований копінг, когнітивна оцінка ситуації

Анотація

У статті викладені результати емпіричного дослідження стратегій адаптивної поведінки в умовах ситуації невизначеності, що виникла внаслідок повномасштабної війни в Україні, розглядаються типові способи подолання стресу, пов’язаного з війною у молодих людей, які не знаходяться у зоні бойових дій та не є учасниками війни. Всього було обстежено 178 осіб різної статі, віком від 18 до 32 років, жителів м. Чернігова та області. У дослідженні з’ясовано, що для подолання стресу респонденти найчастіше застосовують пошук інформації, спілкування, обговорення актуальної ситуації, концентрацію зусиль на різній діяльності та самонавіювання або перемикання уваги на інші теми. Визначено такі стратегії копінг-поведінки, які найчастіше використовуються респондентами. Встановлено позитивний взаємозв’язок між копінг-стратегіями «уникнення-втеча», «дистанціювання», «позитивна переоцінка», «пошук соціальної підтримки», «вибудовування плану дій» та психологічним благополуччям молоді. Виявлено, що найбільш адаптивними в умовах війни є стратегії дистанціювання, пошуку соціальної підтримки та уникнення. Зроблені висновки про те, що у ситуації життєвої невизначеності, спричиненої війною, використання проблемно-орієнтованих копінг-стратегій знижується на користь емоційно-орієнтованих, а поведінкові стратегії знижуються на користь когнітивних, що може бути пов’язано з відображенням війни в індивідуальній свідомості як неконтрольованої, непрогнозованої ситуації, покращення якої не залежить від зусиль самого суб’єкта. Водночас, використання проблемно-орієнтованого копінгу може бути пов’язане із спробами знизити рівень стресу шляхом когнітивної оцінки ситуації, роздумів та обговорення наявного стану речей, передбачення розвитку подій, прогнозування наслідків. Пошук інформації про те, що відбувається є однією з найпоширеніших форм проблемно-орієнтованого копінгу, що забезпечує не лише відволікання але й інтелектуальне опрацювання, що приводить до переоцінки, зміни ставлення до актуальної ситуації та надання їй нового значення і особистісного сенсу.

Посилання

Billings A.G., Moos R.H. Coping, stress, and social resources among adults with unipolar depression // J. of Personality and Social Psychology. 1984. V. 46(4). P. 877–891.

Carver, C.S., Scheier M.F., Weintraub J.K. Assessing coping strategies: a theoretically based approach // Journal of Personality and Social Psychology 1989 V. 56. P. 267–283.

Lazarus Richard S. and Folkman Susan The concept of coping // Monat A. and Richard S. Lazarus. Stress and Coping. N.-Y. 1991. С. 189–206.

Magnusson D. (University of Stockholm) Wanted: A Psychology of Situations//Toward a Psychology of Situations: An International Perspective. – New Jersey: Hillsdate, 1981. – P. 13–21.

Singer J., Davidson L.Specificity and stress research //Monat A. and Richard S. Lazarus. Stress and Coping. N.-Y. 1991. С. 189–206.

Thomae H. The nomothetic-idiographic issue: Some roots and recent trends. International Journal of Group Tensions. 1999. №28. Pp. 187–215. https://doi.org/10.1023/A:1021891506378

##submission.downloads##

Опубліковано

2023-02-28

Як цитувати

Ющенко, І. М. (2023). СПЕЦИФІКА СТРАТЕГІЙ АДАПТАЦІЇ МОЛОДІ В УМОВАХ НЕВИЗНАЧЕНОСТІ, СПРИЧИНЕНОЇ ВІЙНОЮ. Науковий вісник Ужгородського національного університету. Серія: Психологія, (6), 18-22. https://doi.org/10.32782/psy-visnyk/2022.6.3