МЕХАНІЗМИ ПСИХОЛОГІЧНОГО ЗАХИСТУ ТА КОПІНГ-СТРАТЕГІЙ У ПОДОЛАННІ СТРЕСУ

Автор(и)

  • Л .І. Паливода

DOI:

https://doi.org/10.32782/psy-visnyk/2023.3.15

Ключові слова:

стрес, криза, копінг-стратегії, психологічний захист, травматичний досвід

Анотація

У статті зауважено, що видається можливим виділити два основні шляхи переживання криз: через механізми психологічного захисту та долаючу поведінку (копінг-стратегії). Метою статті є, проаналізувавши наукові праці по даному напрямку, визначити різницю між ефективністю використання особистістю механізмів психологічного захисту та копінг-стратегій, щоб в подальших дослідженнях і в практиці покладатись на засоби подолання кризового стану особистості, які більш відповідніші ситуації. Визначено, що фективне управління стресом реалізується через копінг-стратегії, розроблені для контролю та мінімізації наслідків негативних впливів. Акцентовано на трьох основних векторах копінг-стратегій: сфокусовані на проблемі, сфокусовані на емоціях, сфокусовані на оцінці ситуації. Щодо механізмів психологічного захисту, то вони відзначено, що вони спрямовані на витіснення інформації, яка входить в протиріччя з поточною «Я»- концепцією. Визначено за аналізом наукових досліджень і праць, що різниця між психологічними захистами та копінгами полягає в ступені їхньої усвідомленості та керованості. Захисні психологічні механізми визначаються ірраціональними та такими, що направлені на тимчасове вирішення проблеми, тоді як копінг-стратегії – це усвідомлені та ціле направлені дії, що дозволяють вирішити проблеми на тривалий час. Окреслено, що різною є направленість даних процесів: механізми психологічного захисту направлені на внутрішній світ та регуляцію психоемоційного стану, тоді як копінги – на відновлення відносин особистості з оточуючим світом. Використання копінг-стратегій є більш вимогливим з точки зору використання когнітивних, моральних та фізичних зусиль, проте воно дозволяє дійсно опрацювати кризову ситуацію особистості, веде до накопичення досвіду та є більш раціональним в довготривалій перспективі.

Посилання

Заграй Л. Д. 2021. Особистісна криза: динаміка базових переживань. Журнал Прикарпатського університету імені Василя Стефаника.8 (2), 100–107.

Зливков В.Л., Лукомська С.О., Федан О.В. 2016. Психодіагностика особистості у кризових життєвих ситуаціях. Київ, Педагогічна думка, 219 с.

Кочарян А. С., Лисеная А. М., 2011. Психологія переживань. Навчальний посібник, Харків.

Титаренко Т.М., Ларіна Т.О. 2016. Життєстійкість особистості: соціальна необхідність та безпека.

Чохлатий Є. І. Динаміка конфліктності та копінг-поведінки у хворих на неврози під впливом групової психотерапії // Історія Сабурової дачі. Успіхи психіатрії, неврології, нейрохірургії та наркології: Збірник наукових праць Українського НДІ клінічної та експериментальної неврології та психіатрії та Харківської міської клінічної психіатричної лікарні № 15 (Сабурової дачі) / За заг. ред. І. І. Кутько, П. Т. Петрюка. Харків, 1996. Т. 3. С. 379–381.

Carver, C. S., Scheier, M. F., & Weintraub, J. K. (1989). Assessing coping strategies: A theoretically based approach. Journal of Personality and Social Psychology, 56(2), 267–283.

Haan N. Coping and defending: Processes of self–environment organization. / N. Haan. N. Y., Academic Press. 1977. 346 p.

Hobfoll, S. E. (1989). Conservation of resources: A new attempt at conceptualizing stress. American Psychologist, 44, № 3, 513 524.

Нuliaievа A.S. 2017. The role of system of beliefs in a personality’s life. Problems of Modern Psychology: Collection of research papers of Kamianets-Podilskyi Ivan Ohienko National University, G.S. Kostiuk Institute of Psychology at the National Academy of Pedagogical Science of Ukraine. Kamianets-Podilskyi: Aksioma, 36, 31–40.

Lazarus R., Folkman S. Stress, Appraisal and Coping. New York: Springer, 1984.

Wills T.A. Coping and substance use: A conceptual framework / T. A. Wills, S. Shiffman. Orlando: Academic Press, 1985. 324 p.

Vaillant G. E.The visdom of the ego / G.E. Vailant – Cambrige.: Harvard Universaty Press, 1993. 213 p.

##submission.downloads##

Опубліковано

2023-10-30

Як цитувати

Паливода, Л. .І. (2023). МЕХАНІЗМИ ПСИХОЛОГІЧНОГО ЗАХИСТУ ТА КОПІНГ-СТРАТЕГІЙ У ПОДОЛАННІ СТРЕСУ. Науковий вісник Ужгородського національного університету. Серія: Психологія, (3), 76-79. https://doi.org/10.32782/psy-visnyk/2023.3.15

Номер

Розділ

СОЦІАЛЬНА ПСИХОЛОГІЯ; ПСИХОЛОГІЯ СОЦІАЛЬНОЇ РОБОТИ