ПСИХОЛОГО-ПЕДАГОГІЧНИЙ СУПРОВІД ВНУТРІШНЬО-ПЕРЕМІЩЕНОЇ МОЛОДІ
DOI:
https://doi.org/10.32782/psy-visnyk/2023.3.26Ключові слова:
когнітивні депривація адаптація, молодь, соціалізація, пристосування, регуляція, міграціяАнотація
У статті розкрито питання взаємодії педагогічних працівників із спеціалістами охорони здоров'я у питаннях здійснення психолого-педагогічного супроводу внутрішньо-переміщеної молоді. Подана у статті інформація містить результати напрацювань фахівців КДМ міста Умані, здійсненої у співпраці з педагогами та психологами міста, а також у рамках співпраці з ГО «Інститут когнітивного моделювання» та платформи «Розкажи мені». Статистичні та аналітичні дані, наведені у статті, дозволили зробити висновки, що питання діагностики та просвіти педагогів з причин виникнення емоційної нестійкості, погіршення когнітивних здібностей молоді з числа внутрішньо переміщених, осіб, що опинилися у складних життєвих обставинах, потребує векторного спрямування та кооперації, що посилить результативність кожного учасника процесу. Порівняльний аналіз даних та звіт аналізу випадків дозволив структурувати найбільш типові причини виникнення дисфункцій, основні ознаки, на які варто звертати увагу педагогам у щоденній діяльності. Метою статті є розкрити важливості міждисциплінарного підходу у роботі з молоддю з метою вчасного та якісно здійснення обстеження психо-емоційного стану, налагодження співпраці з переадресації та розробки рекомендацій для педагогів та батьків. Піднято питання проведення патопсихологічного обстеження та нейропсихологічної діагностики наявності депривацій молоді з метою розвитку компенсаторних навиків саморегуляції та адаптації до нових умов життя. Висвітлено основні завдання психологго-педагогічного супроводу молоді з огляду на виклики воєнного часу. Здійснено висновки щодо впливу ідеї детермінації почуттів людини в системі розвитку історії України, у концепті розвитку почуття ізоляції у молоді. Автор наголошує на важливості відновлення єдності та культурального багатсва молоді та нації загалом, та ролі психолого-педагогічного супроводу педагогів закладів загальної середньої освіти в цьому процесі.
Посилання
Психолого-педагогічний супровід і підтримка в умовах модернізації освітньо-виховного простору. Освіта.ua, 07.12.2005. URL: https://osvita.ua/school/method/upbring/1334/ (дата звернення 29.09.2023).
Діти та війна. Навчання технікам зцілення. Для дітей віком від 8 до 18 років / ред. К. Явна. Львів: Галицька Видавнича Спілка, 2022. 108 с.
Караван А. конспект уроку з математики (розвивальне навчання Ельконін-Давидов). Naurok.com. 23.12.2017. URL: http://surl.li/lpzdw (дата звернення 29.09.2023).