ДІАГНОСТИЧНІ КРИТЕРІЇ ТА МЕТОДИКИ ДОСЛІДЖЕННЯ ОСОБЛИВОСТЕЙ СМИСЛОУТВОРЕННЯ В ДОРОСЛОМУ ВІЦІ
DOI:
https://doi.org/10.32782/psy-visnyk/2022.1.2Ключові слова:
методики дослідження, дорослий вік, смислоутворення, сенс, сенс життя, життя дорослої людини.Анотація
Сучасна невизначеність соціальної, економічної та політичної ситуації змушує людину постійно визначатися у своїй позиції та погляді на світ. Вирішення цього важливого питання пов’язано насамперед з активністю свідомості особистості, яка спрямована на виявлення смислів подій, що відбуваються, та осмислення власного життя. Ведеться постійний пошук нових смислів, на основі яких можна було б визначити своє місце і життєву роль у змінюваній реальності. Важливо знати особливості процесу перетворення потреб в мотиви і загалом смислоутворення у дорослих. Отже, визначення психологічних особливостей смислоутворення у дорослому віці є актуальним науковим і практичним завданням. У статті представлено методики для дослідження процесів і психологічних особливостей смислоутворення в дорослому віці. Також було визначено рівні та критерії смислоутворення людини в дорослому віці за ієрархічним принципом (від найменш сформованого до найбільш сформованого рівня смислоутворення). Побудована структура дослідження особливостей смислоутворення людей дорослого віку з наступними методиками: самоактулізаційний тест (CAT), тест-опитувальник Кеттелла (16 PF), спрямований на дослідження соціально обумовлених диспозицій (характеру) особистості індивідуальні відмінності в розвитку тих чи інших властивостей особистості, 16-шкальний семантичний диференціал, шкала атитюдів, методика кордонних смислів (МКС) Д. А. Леонтьєва, методика Г. А. Амінєва: «Заповіді блаженства». Представлений методичний інструментарій було використано для аналізу психологічних особливостей смислоутворення у дорослому віці. Отримані результати дослідження можуть бути використані в практичній роботі психологів з клієнтами дорослого віку для виявлення психологічних особливостей та проведення діагностики смислоутворення у дорослому віці.
Посилання
Аминев, Г. Л. Уфимская батарея тестов пенитенциарного психолога. Проблемы биофизики индивидуальности : Материалы научно-практической конференции Межфакультетского центра психологии БГУ, м.Уфа, листопад. 1998 р. / Уфа. БО РПО, 1998. С. 58-68.
Артемьева Е. Ю. Психология субъективной семантики : Москва : МДУ, 1980. 320 с.
Братусь Б. С. К изучению смысловой сферы личности : Вестник Московского университета. 1981. № 2. С. 46-56.
Капустина А. Н. Многофакторная личностная методика Р. Кеттелла : Санкт-Петербург, 2001. С. 55-97.
Леонтьев Д. А. Методика предельных смыслов : методическое руководство. Москва: Смысл, 1999. 38 с.
Леонтьев Д. А. Самоактуализация как движущая сила личностного развития: историко-критический анализ : Современная психология мотивации. Москва : Смысл, 2002. С. 13-46. Алешина, Ю. Е. «Самоактуализационный тест» (CAT) : Психология, 2003. С. 10-11.
Шкала аттитюдов ко времени (Ж. Нюттен, адаптация К. Муздыбаева). URL: https://cpd-program.ru/methods/av.htm
Юнг, К. Г. Проблемы души нашего времени. Санкт-Петербург : Питер, 2017. 336 с.