ПРИВ’ЯЗАНІСТЬ ДО БАТЬКІВ ЯК ЧИННИК ФОРМУВАННЯ РЕЗИЛЬЄНТНОСТІ ПІДЛІТКІВ
DOI:
https://doi.org/10.32782/psy-visnyk/2024.3.13Ключові слова:
підлітки, підлітковий вік, батьківсько-дитячі взаємини, резильєнтність, прив’язаністьАнотація
У роботі викладено аналіз результатів дослідження прив’язаності до батьків як чинника формування резильєнтності підлітків. Доведено, що у умовах повномасштабної тривалої війни в Україні підлітки постають вразливою віковою групою, до традиційних суперечливих особливостей формування особистості якої додаються складні умови соціального буття. Підтверджено прикладне значення вивчення змісту та характеру дії батьківсько-дитячих взаємовідносин на формування резильєнтності підлітків як провідної риси їхньої успішної адаптації в умовах складних вітчизняних реалій і тотальної невизначеності соціального буття. Проведене констатувальне дослідження виявило, що найбільші середньостатистичні показники підлітки мають до ровесників, дещо менші – до матерів і найменші – до татів. Домінування прив’язаності до однолітків можна пояснити провідною діяльністю підлітків – довірливим спілкуванням з ровесниками. Цим підтверджується і переважання показників довіри до однолітків як парціального прояву прив’язаності підлітків. Проте найбільша кількість носіїв високого рівня прив’язаності підлітків розповсюджується на матерів, а не на однолітків. Також показники активності спілкування з матір’ю у опитаних підлітків є домінуючими, порівняно з взаємодією з ровесниками. Зафіксовано найвищі показники відчуження підлітків щодо татів, а найнижчі – щодо матерів. Встановлено, що впливовим чинником формування резильєнтності підлітків є їх прив’язаність до обох батьків, причому прив’язаність до матері у опитаних прямо корелює з прив’язаністю до тата, що вказує на важливість сприятливої взаємодії з обома батьками у разі їх наявності. Таким чином доведено, що прив’язаність підлітків до батьків і позитивні батьківсько-дитячі стосунки у родині є впливовим чинником формування резильєнтності як провідної особистісної риси вітчизняних підлітків.
Посилання
Лазос Г. П. Резільєнтність: концептуалізація понять, огляд сучасних досліджень. Актуальні проблеми психології. Том 3.: Консультативна психологія і психотерапія. Інститут психології імені Г. С. Костюка НАПН України; Вінниця, ФОП Рогальська І. О., 2018. № 14. С. 26–64.
Ростальна М. І. Прив’язаність як основа гармонійного розвитку дитини. Актуальні проблеми психології, 2018. Т. 7. № 31. С. 213–219.
Armsden, G.C., Greenberg, M.T. The Inventory of Parent and Peer Attachment: Individual Differences and Their Relationship to Psychological Well-Being in Adolescence. Journal of Youth and Adolescence, 1987. 16 (5). Р. 427–454.
Masten A. Ordinary magic: resiliencein development. NewYork: The Gulfordpress, 2014. 370 р.
Rutter M. Resilience concept and finding: Implications for family therapy. Journal of Family Therapy, 1999. 21. Р. 119–144.