МЕТОДОЛОГІЧНІ КОНСТРУКТИ КОМПАРАТИВІСТИЧНОЇ МОДЕЛІ ПСИХОТЕРАПЕВТИЧНОЇ ДОПОМОГИ СІМ’Ї
DOI:
https://doi.org/10.32782/psy-visnyk/2025.2.2Ключові слова:
компаративістика, психотерапевтичні парадигми, міжпарадигмальність, методологічні підходи, дихотомічні конструкти, фрагменти компаративістичної мозаїки, допомога сім’їАнотація
У статті обґрунтовано необхідність компаративістичної, системно-порівняльної інтеграції множини науково доведених і практично перевірених підходів до надання психотерапевтичної допомоги у сімейній терапії. Прослідковано зв’язок психотерапевтичних концепцій та їх методів на рівні теоретичних обґрунтувань, запозичень, наукових ідей, зокрема між індивідуальною психологією та трансактним аналізом; логотерапією та екзистенційним аналізом; психодрамою і гештальт-терапією; психосинтезом і гештальт-терапією; гуманістичною та екзистенційною психологією; екзистенційною та трансперсональною психологією; бодинамікою і трансперсональною психологією; нейролінгвістичним програмуванням і системною сімейною терапією; гештальт-терапією і системною сімейною терапією. Розкрито питання створення ментальних карт психологічних терапевтичних систем. Констатовано актуальність міжпарадигмального зближення психологічних психотерапевтичних систем на відміну від попереднього полярного і змагального періоду їх зародження. Окреслено компаративістичний ракурс аналізу багатовимірної площини психотерапевтичної допомоги у сімейній терапії із обґрунтуванням семи методологічних підходів: психо-техничного; онтологічного; системного; транстеоретичного екзистенційно-системного; структурного; спектрального; біографічно-екзистенційного. Розкрито ключові дихотомічні конструкти, що визначають кожен із методологічних підходів та описують елементи аналізу в процесі надання психологічної допомоги сім’ї. До таких конструктів віднесено: захист – хотіння; свідоме – несвідоме; межі – контекст; виклики – реалістичність; динаміка – складність; простір – час. Доведено, що компаративістична методологія вносить предметно-зорієнтовані обриси у сімейну психотерапію і гносеологічно охоплює принципово різні рівні внутрішнього світу клієнта/клієнтів, що у результаті створює безліч спеціальних (парадигмальних) відбитків запиту клієнтів у психологів різних шкіл.
Посилання
Каліщук С.М. Генеза смислової архітектоніки свідомості майбутніх психологів-консультантів. Львів: Сполом. 498 с.
Каліщук С.М. Ресурсна матриця психологів-консультантів у подіях війни. Київ: МайстерКниг, 2023. 120 с.
Längle A. The existential fundamental motivations structuring the motivational process. Nova Science Publishers. Vene, 2011. 41–56.
Lewin K. Field Theory in Social Science. Harper & Brothers; First Edition. 1951. 374 p.
Prochazka J., Norcross J. Psychotherapy System. A Transtheoretical Analysis. New York: Oxford University Press. 2018.
What is Psychotherapy?: Contemporary Perspectives Hardcover / by Jeffrey K. Zeig, W. Michael Munion. Jossey-Bass Inc., U.S., 1990. 448 р.