ЧИННИКИ КОМФОРТНОГО СОЦІАЛЬНО-ПСИХОЛОГІЧНОГО КЛІМАТУ В КОЛЕКТИВІ

Автор(и)

  • Я. В. Амурова
  • М. А. Момот

DOI:

https://doi.org/10.32782/psy-visnyk/2023.2.3

Ключові слова:

трудовий колектив, соціально-психологічний клімат, діяльність, міжгрупова взаємодія, групова динаміка, менеджмент

Анотація

У статті здійснено аналіз філософсько-психологічної літератури, який сприяв всебічному погляду на сутність проблеми комфортного соціально-психологічного клімату в колективі. Доведено, що сприятлива атмосфера в колективі продуктивно впливає на результати спільної праці. У статті розглянуто чинники комфортного соціально-психологічного клімату в колективі. Уточнено, що соціально-психологічний клімат є показником зрілості колективу і включає такі риси, як цілеспрямованість, згуртованість та задоволеність спільною працею. Охарактеризовано соціально-психологічний клімат трудового колективу, який формується у процесі спільної діяльності людей та проявляється у їх поведінці, а також залежить від рівня згуртованості. Узагальнено теоретичні засади формування соціально-психологічного клімату. Виділено компоненти соціально-психологічного клімату, а саме: емоційний, поведінковий, когнітивний. У статті подано психологічний аналіз ознак комфортного соціально-психологічного клімату в колективі. Уточнено, що сприятливий соціально-психологічний клімат робочого колективу сприяє підвищеній працездатності всіх членів його колективу, взаємодопомозі та підтримці у реалізації спільних організаційних цілей, більшої згуртованості колективу. Аналіз підходів до вивчення сутності та способів формування сприятливого соціально-психологічного клімату в колективі організації дав змогу зробити висновок, що інтерес до вивчення проблем соціально-психологічного клімату виправданий тим, що трудовий колектив як організована спільність відображає всі суспільні зміни, від настрою яких залежить соціальна атмосфера в організації. Стаття презентує соціально- психологічний клімат як індикатор ступеня соціального розвитку трудового колективу та його психологічного потенціалу. Виявлено, що соціально-психологічний клімат в колективі визначається усвідомленням спільних цілей та завдань організації, а також прийняттям моральних цінностей організації.

Посилання

Базалійська Н. П., Гук А. В. Формування сприятливого соціально-психологічного клімату в колективі підприємства. Вісник ОНУ ім. І. І. Мечникова. 2016. Т. 21. С. 56–60.

Карамушка Л. М. Психологія підготовки майбутніх менеджерів до управління змінами в організації : монографія. Львів, 2011. 216 с.

Мартиненко М. М. Основи менеджменту. Київ, 2005. 385с.

Мишак С. В. Оцінка соціально-психологічного конфлікту в колективі. Управління розвитком. 2009. № 16. С. 86–88.

Мошек Г. Є. Менеджмент підприємства : підручник / за ред. доц. Г. Є. Мошека. Київ, 2002. 216 с.

Орбан-Лембрик Л. Е. Психологія управління. Київ : Академвидав, 2013. 445 с.

Савчин М. В. Соціальна психологія. Дрогобич : Відродження, 2000. 274 с.

Скібіцька Л. І., Матвєєв В. В., Щелкунов В. І., Подрєза С. М. Антикризовий менеджмент : навч. посібник. Київ : ЦУЛ, 2014. 584 с.

##submission.downloads##

Опубліковано

2023-09-06

Як цитувати

Амурова, Я. В., & Момот, М. А. (2023). ЧИННИКИ КОМФОРТНОГО СОЦІАЛЬНО-ПСИХОЛОГІЧНОГО КЛІМАТУ В КОЛЕКТИВІ. Науковий вісник Ужгородського національного університету. Серія: Психологія, (2), 17-20. https://doi.org/10.32782/psy-visnyk/2023.2.3