ТЕОРЕТИЧНИЙ АНАЛІЗ ВПЛИВУ ВІКОВИХ КАТЕГОРІЙ В МЕЖАХ СОЦІАЛЬНОГО ПРОСТОРУ У КОНТЕКСТІ КРИЗОВИХ ЯВИЩ СУСПІЛЬСТВА
DOI:
https://doi.org/10.32782/psy-visnyk/2023.3.18Ключові слова:
соціальне середовище, вікові періодизації, соціалізація, стабільність та нестабільність соціуму, соціальні вимоги, соціальна адаптація, девіаціяАнотація
У даній статті проводиться теоретичний аналіз виокремлення проблематики в межах явища соціалізації та явища девіантної поведінки спектру впливу й репрезентації структурного взаємозв'язку між суспільством як таким та індивідом й виокремленням його вікових періодів (категорій). Також окреслюється проблематика взаємодії з явищем стабільності соціального спектру, як одним із загальних кон'юктур впливу на індивіда через соціальне середовище. Проводиться акцент уваги на виокремленні різного окреслення взаємовпливу в періодичності вікових категорій. Виокремлюється увага на врахуванні чинників явища впливу вікової категорії, як явища становлення еволюції й розвитку індивіда, як процесу,що відбувається паралельно з еволюцією власне суспільства як такого. Також акцентується явище врахування кризових елементів в суспільстві, як спектр впливу на становлення й урахування змін побудови структурних елементів явища усталеної соціальної норми та її репрезентації в межах людини й виокремлення впливу кризового елементу на індивіда з урахуванням різних періодів власне у певного індивіда та його варіативну репрезентацію засвоєння структури соціальної норми. Проводиться окреслення різниці в межах структур впливу в період різних вікових категорій на індивіда через постановлення й врахування розбіжностей між стабільним й кризовим суспільством, як ключовим механізмом впливу на індивіда, в межах засвоєння ним механізму усталеного варіанту соціальної норми як такої. Наголошується на тому, що виокремлення спектру девіації та дослідження проблематики відхильної поведінки є комплексною проблематикою, де необхідно враховувати явище впливу вікових категорій та одного з превалюющих механізмів впливу у суспільстві як такому, а саме виокремлення впливу економічного чинника, який виступає одним із керуючих та найбільш ґрунтовним в межах створення стабільного суспільства, де взагалі є змога створити явище побудови усталеної суспільної нормативної поведінки з подальшою її репрезентацією на певного індивіда, як власне одиницю соціального середовища.
Посилання
Богданова І.М. Соціальна педагогіка: Навч. посіб. К.: Знання, 2008. 343 с.
Волошин С.М. Особливості змісту соціально-психологічної адаптації внутрішньо переміщених осіб до нового соціального середовища. Наукові записки Національного університету «Острозька академія». 2019. № 9. С. 73–76.
Гарасимів Т.З. Природні та соціальні детермінанти формування девіантної поведінки людини: філософсько-правовий вимір: монографія – Львів: Львівський державний університет внутрішніх справ, 2012. 420 с.
Жданова І. В. Проблема саморегуляції в контексті девіантної поведінки особистості: психологічні аспекти / І. В. Жданова // Вісник Харківського національного педагогічного університету ім. Г. С. Сковороди. Психологія. 2012. Вип. 43, ч. ІІ. С. 110–128.
Іванова С. П. Психологічна стійкість особистості як фактор протидії негативним впливам. Освіта та суспільство. 2009. 62 с.
Кашлюк Ю.І. Основні чинники, які впливають на психологічне благополуччя особистості. Проблеми сучасної психології. 2016. № 34. С. 170–186.
Киричук В. О. Розвиток та соціалізація особистості у сучасному суспільстві / В. О. Киричук // Освіта та розвиток обдарованої особистості. 2014. № 11. С. 22–26.
Міщик Л.І., Білоусова З.Г. Соціально-психологічні та педагогічні проблеми дезадаптації дітей та підлітків. Запоріжжя: ЗДУ, 2003. 108 с.
Максимова Н. Ю. Психологія девіантної поведінки : навч. посібник рек. МОН. Київ : Либідь, 2011.520 с.
Максимова Н.Ю., Толстоухова С.В. Соціально-психологічний аспект профілактики адиктивної поведінки підлітків та молоді. К., 2000.
Макаренко О.М., Андрейчева А.О. Поняття девіантної поведінки в соціальному та психологічному аспектах. Наукові записки, 2015. Том 175. С. 61–64.
Орбан-Лембрик Л. Залежність поведінки особистості від впливу проблемогенного соціуму / Лідія Орбан-Лембрик. // Психологія і суспільство. 2004. № 1. С. 71–82.
Орбан-Лембрик Л. Вплив кризових і стабільних періодів життя людини на процес її соціалізації у супсільстві / Лідія Орбан-Лембрик. // Психологія і суспільство. 2003. № 2. С. 55–66.
Примуш М. В. Загальна соціологія : [навч. посіб.] / Микола Васильович Примуш. К. : Професіонал, 2004. 590 с.
Руденко, Л.М. (2012). Процесуальні характеристики агресивної поведінки. Науковий часопис Національного педагогічного університету імені М. П. Драгоманова. Серія 19: Корекційна педагогіка та спеціальна психологія, 21, С. 418–424.
Цимбалюк І. М. Психологія: Навчальний посібник. 2-ге видання: виправлене і доповнене. К.: ВД «Професіонал», 2006. 576 с.
Цап Н.М. Агресивність дитини: за і проти / Н.М. Цап. // Практична психологія та соціальна робота. 1999. № 6. С. 12–13; № 7. С. 23–24.
Фурман А.В. Психодіагностика особистісної адаптованості: Наукове видання / А.В. Фурман. 2. вид., скор. Тернопіль: Економічна думка, 2003. 64 с.
Цимбалюк І. М. Психологія: Навчальний посібник. 2-ге видання: виправлене і доповнене. К.: ВД «Професіонал», 2006. 576 с.
Цап Н.М. Агресивність дитини: за і проти / Н.М. Цап. // Практична психологія та соціальна робота. 1999. № 6. С. 12-13; № 7. С. 23–24.