ПЕРФОРМАТИВНА ДІЯЛЬНІСТЬ СТУДЕНТІВ ВИЩОЇ ШКОЛИ: ДО ПРОБЛЕМИ ПСИХОЛОГІЇ РОЗУМІННЯ

Автор(и)

  • М. В. Карповець Національний університет «Острозька академія»

DOI:

https://doi.org/10.32782/psy-visnyk/2024.4.8

Ключові слова:

перформативна діяльність, перформанс, вища школа, взаємодія, імпровізація, психологія розуміння

Анотація

У статті розкрито зміст перформативної діяльності студентів вищої школи у контексті психологічних процесів розуміння. Показано, що в перформативній теорії, віковій та когнітивній психології нема детального аналізу та емпіричної перевірки впливу перформативної діяльності студентів на розуміння. Психологія діяльності вказує на важливості діяльності як складника соціалізації, де університет слугує сприятливим середовищем для цього. Однак перформанс уможливлює більш активне й практичне втілення засвоєних знань, що приводить до розуміння як комплексного психологічного процесу, унаслідок якого відбувається формування людської особистості. Подана у статті інформація вказує на те, що виразною особливістю перформативної діяльності є не лише вивчення навчального матеріалу, але й осмислення власного «Я» та ідентичності, формування ціннісно-смислових орієнтирів, апробування професійної та соціокультурної ролі. У процесі перформативної діяльності студенти взаємодіють у рівній креативній площині, створюючи середовище довіри та взаємопідтримки. Це якісно відмінна модель освітньої діяльності, що не спрямована на отримання результатів та конкуренцію, а саморозвиток, соціальну взаємодію і творення нових знань. Зокрема когнітивний вимір перформативної діяльності уможливлює вихід за межі усталених пізнавальних схем і змістів, закладених у навчальній програмі. Цей процес відбувається завдяки імпровізації як основному елементові перформансу, що спрямований на процесуально-діяльнісну траєкторію навчання. Виявлено, що перформативна діяльність може сприяти системному розумінню поданого матеріалу, який вивчається в субʼєктно-субʼєктній площині взаємодії між викладачем і студентами, і власного «Я» як заданої моделі, здатної змінюватись і трансформуватись у перформативному дискурсі. Подальше упровадження перформативних методик може сприяти введенню нових дидактичних моделей у вищій школі з метою розширення й поглиблення психологічних процесів розуміння.

Посилання

Карповець М. В. Психологічна методологія перформансу в освітньому процесі вищої школи. Наукові записки Національного університету «Острозька академія». Серія «Психологія». 2023. № 16. С. 36–43.

Коваленко А. Б. Психологія розуміння. Київ : Геопринт, 1999. 304 с.

Пасічник І. Д., Карповець М. В. Парадигмальний аналіз розуміння: перформативний аспект. Наукові записки Національного університету «Острозька академія». Серія «Психологія». 2024. № 17. С. 4–13.

Максименко С. Д. Загальна психологія. Київ : Центр учбової літератури, 2008. 272 с.

Подоляк Л. Г. Психологія вищої школи: Навчальний посібник для магістрантів і аспірантів. Київ : ТОВ «Філ-студія», 2006. 320 с.

Austin, J. L. How to Do Things with Words. Oxford : Oxford University Press, 1975. 184 p.

Bruner J. S. The Process of Education. Harvard : Harvard University Press, 1976. 92 p.

Heathcote D. & Bolton G. Drama for Learning: Dorothy Heathcote’s Mantle of the Expert Approach to Education. Portsmouth, NH : Heinemann, 1995. 228 p.

Krüger С. Anthropology of Performance or Anthropology of Contemporary Theatre. Brazilian Journal of Presense Studies. 2021. Vol. 11(2). P. 1–28. http://dx.doi.org/10.1590/2237-2660102508

Lobman C. Improvising within the System: Creating New Teacher Performances in Inner-City Schools. Structure and Improvisation in Creative Teaching. Cambridge : Cambridge University Press, 2011. P. 73–93.

Novek E. M. Service-Learning is a Feminist Issue: Transforming Communication Pedagogy. Women’s Studies in Communication. 1999. № 22. P. 230–240.

Newman F. & Holzman L. Lev Vygotsky: Revolutionary Scientist. London: Routledge, 1993. 240 p.

Schechner R. Performance Studies: An Introduction. London and New York : Routledge, 2013. 376 p.

Vygotsky L. Mind in Society: The Development of Higher Psychological Processes. Cambridge, MA: Harvard University Press, 1978. 174 p.

##submission.downloads##

Опубліковано

2024-12-03

Як цитувати

Карповець, М. В. (2024). ПЕРФОРМАТИВНА ДІЯЛЬНІСТЬ СТУДЕНТІВ ВИЩОЇ ШКОЛИ: ДО ПРОБЛЕМИ ПСИХОЛОГІЇ РОЗУМІННЯ. Науковий вісник Ужгородського національного університету. Серія: Психологія, (4), 41-45. https://doi.org/10.32782/psy-visnyk/2024.4.8