САМОУПРАВЛІННЯ ПОЛІЦЕЙСЬКИХ В КОНТЕКСТІ ЇХ ОСОБИСТІСНО-ПРОФЕСІЙНОЇ ЗДІЙСНЕННОСТІ
DOI:
https://doi.org/10.32782/psy-visnyk/2022.2.10Ключові слова:
особистісно-професійна здійсненність, особистість, поліцейські, професійна діяльність, самоконтроль, самомотивація, самоуправлінняАнотація
Стаття розкриває теоретичний аналіз проблеми самоуправління та емпіричне дослідження окресленого феномену у практиці поліціювання. В царині психології приділяється достатньо уваги з боку науковців щодо важливості самоуправління при виконанні посадових обов’язків поліцейськими. Вчені засвідчили, що наявність даної риси необхідна поліцейському щоб ефективно керувати потенційно нестабільною взаємодією між поліцією та громадськістю. Мета статті – виявити особливості здатності до самоуправління поліцейських з низьким та високим рівнями особистісно-професійної здійсненності (ОПЗ). Вибірка дослідження налічувала 206 поліцейських. Результати отримані за «Опитувальником особистісної здійсненності» О. Штепи та «Опитувальником професійного самоздійснення» О. Кокуна, допомогли утворити три групи досліджуваних за трьома рівнями (ОПЗ). Низький рівень ОПЗ було діагностовано у 70 осіб; середній – у 38; високий рівень – у 98 поліцейських. Поліцейські, у яких було діагностовано середній рівень особистісно-професійного здійснення були вилучені з подальшого емпіричного дослідження. Для виявлення особливостей самоуправління у поліцейській діяльності нами було використано методику «Дослідження самоуправління» Ju. Kuhl та А. Fuhrman. Математична обробка результатів здійснювалася за допомогою t-критерію Стьюдента для незалежних вибірок. Емпірично діагностовано, що у групі з низьким рівнем ОПЗ достатньо розвинуті вольові якості, вони добре керують своїми емоціями та здатні виконувати свої обов’язки в особливо складних обставинах. Представники першої група не втрачають концентрації у складних обставинах та доведуть свою справу до кінця навіть якщо зазнали невдачі чи допустили помилку. Однак, їм не вистачає мотивації та стресостійкості, що негативно позначається на їх впевненості у собі. У другій групі поліцейських з високим рівнем ОПЗ діагностовано розвинута самомотивація, самоконтроль та ініціативність. Тобто, поліцейські другої групи усвідомлюють важливість своєї діяльності, впевнені у важливості свого вкладу у професію, що добре відбивається на їх схильності виконувати свою роботу у складних умовах та при невдачах. Вони врівноважені, гнучкі та впевнені у собі люди, що позитивно впливає на якість поліцейської діяльності та її ефективність.
Посилання
Волуйко О.М. Психологічна готовність до інноваційної діяльності та здатність до самоуправління у керівників поліцейських підрозділів. Право і Безпека. 2018. № 4. С. 80-84.
Кокун О.М. Опитувальник професійного самоздійснення. Практична психологія та соціальна робота. 2014. № 7. С. 35–39.
Кудлай А. Мобільні ресурси у професійній підготовці майбутніх офіцерів поліції. Неперервна професійна освіта: теорія і практика. 2019. №1-2. С.79–85.
Пономаренко Я.С. Емпіричне дослідження особливостей самоставлення поліцейських. Дніпровський науковий часопис публічного управління, психології, права. 2022. № 1. С.87-92.
Угрин О.Г., Бухтяк У.М. Аналіз нематеріальної мотивації майбутніх працівників національної поліції у процесі професійного становлення. Науковий вісник Львівського державного університету внутрішніх справ. Серія психологічна. 2018. № 1. С. 79-87.
Чернявська С.М., Немерцова О. Є. Відповідальність та свідомість як чинники світоглядного ставлення особистості. Проблеми і перспективи мовної підготовки іноземних студентів у закладах вищої освіти : зб. наук. ст.: за матеріалами 16-ї Міжнар. наук.-практ. конф., 19 жовтня 2021 р. / Харків, НАДУ. Харків, 2021. С. 309-314.
Штепа О.В. Опитувальник особистісної здійсненності: теоретичні підстави для розробки та результати апробації. Психологічний часопис. 2018. № 5(15). С. 196-223.
Kuhl J., Fuhrman A. Decomposing self-regulation and self-control: The Volitional Components Inventory. Motivation and self-regulation across the life span / Eds. J. Heckhausen, C. Dweck. N.Y., NY, US: Cambridge University Press, 1998. P. 15–49.
Lopdrup-Hjorth Т., Gudmand-Høyer М., Bramming Р., Pedersen М. Governing work through self-management. Ephemera: Theory and Politics in Organization. 2011. № 11(2). Р. 97-104.