ДЕЯКІ АСПЕКТИ СОЦІАЛЬНО-ПСИХОЛОГІЧНОЇ КОМПЕТЕНТНОСТІ ЯК УМОВИ ЗАЛУЧЕННЯ ПІДЛІТКІВ З ПОРУШЕННЯМИ ІНТЕЛЕКТУАЛЬНОГО РОЗВИТКУ ДО СОЦІАЛЬНОГО ПРОСТОРУ

Автор(и)

  • Г. Б. Соколова
  • Ю. О. Кравець

DOI:

https://doi.org/10.32782/psy-visnyk/2022.1.26

Ключові слова:

соціально-психологічна компетентність, діти з порушеннями інтелектуального розвитку, когнітивна сфера, особистісна сфера, емпатія.

Анотація

Нова українська школа надає поштовхує науковій та практичній спільноті до виділення пріоритетних напрямів розвитку та соціально-психологічної підтримки дітей з особливими освітніми потребами, забезпечення їхньої успішної соціалізації, комфортного входження в сучасний суспільний простір. В цьому контексті особливого значення набуває проблема максимального розкриття ресурсів кожної дитини з особливими освітніми потребами, її розвитку та реалізації як соціально компетентної та психологічно стабільної особистості. Все це потребує створення оптимальних умов для соціалізації та соціальної адаптації дітей з особливими освітніми потребами, а проблема формування соціально-психологічної компетентності підлітків з порушенням інтелектуального розвитку в сучасній спеціальній психології залишається однією з найбільш востребуваних та, водночас, складних та недостатньо розроблених, оскільки саме недостатня соціалізація та інтеграція цих дітей у соціум постає в подальшому джерелом серйозних особистісних проблем для цих дітей. Основний вектор психолого-педагогічного підходу до розвитку соціально-психологічної компетентності дітей з особливими освітніми потребами орієнтований на розгляд порушень інтелекту не як зупинки в розвитку, а особливий спосіб вікової генези психіки, що залежить від особливостей змістовного наповнення навчання та виховання, які можуть розкрити потенціал кожної дитини. Ось чому українська держава та сучасна спеціальна психологія орієнтують суспільство на максимальну індивідуалізацію надання освітньо-виховних послуг, захист прав дитини з особливими потребами та її підготовку до комфортного та продуктивного залучення до соціального життя. Особливу стурбованість вчених та практиків викликає схильність підлітків з порушеннями інтелектуального розвитку до афективних реакцій, зниження когнітивної здатності до обробки інформації та низька рефлексія власних вчинків, що блокує критичне оцінювання складних ситуацій взаємодії з однолітками або дорослими та усвідомлення причин виникнення соціальних труднощів. В даній статті представлено результати дослідження соціально-психологічної компетентності підлітків з порушеннями інтелектуального розвитку щодо спілкування з однолітками та дорослими, вивчення якої проводилося наступним параметрам: знання про себе та однолітків; ініціативність та вибірковість у спілкуванні з однолітками та дорослими; наявність конфліктів у спільній діяльності; способи поведінки у конфліктних ситуаціях. Констатовано, що соціально-психологічних компетенцій та життєвого досвіду підлітків з порушеннями інтелекту недостатньо для здійснення ефективної соціальної взаємодії, оскільки більшість з них має обмежений досвід поведінки у нових або змінюваних ситуаціях, але вони активно використовують свої індивідуальні відмінності в процесі попадання у складні соціальні ситуації.

Посилання

Барінова Л.Я. Психологічна компетентність особистості. Вісник ОНУ імені І.І. Мечникова, 2014. Т.19. Вип 1 (31). С. 29-36.

Вержиховська О.М. Корекція порушень структури особистості підлітків з порушеннями інтелекту Актуальні питання корекційної освіти. № 17. 2019. С. 45-54.

Галецька Ю. Програма формування соціально-побутових навичок у дітей з помірним та тяжким ступенем інтелектуального порушення. Актуальні питання корекційної освіти. Випуск № 15. 2020. С 106-112.

Грудок-Костюшко М.О. Компетентнісний підхід в освіті: формування діалогової комппетентності в учнів загально- освітніх шкіл. Вісник ПУДПУ. 2014. № 7-8. С. 74-80.

Засенко В., Прохоренко Л. «Особливі діти» в умовах особливого навчального року. Вісник національної академії педагогічних наук України. Том 2 № 2 (2020). С. 1-6.

Коваленко В.Є. Змістовна спрямованість інтересів школярів з інтелектуальними порушеннями як фактор їх залучення до гурткової роботи. Актуальні питання корекційної освіти (педагогічні науки). Випуск № 17. 2021. С. 142-152.

Королева Ю. А. Социально-психологическая компетентность детей и подростков с отклонениями в развитии как условие успешности инклюзивного процесса. Научно-методический электронный журнал «Концепт». 2016. Т. 20. С. 81–85. URL: http://e-koncept.ru/2016/56331.htm.

Курєнкова А. В. Дослідження рівнів сформованості компонентів соціальної компетентності у дітей із порушенням інтелекту. Педагогічні науки: теорія, історія, інноваційні технології. Суми: Вид-во СумДПУ імені А. С. Макаренка, 2018. № 4 (78). С. 406-417.

Рябець Є., Гаврилов О. Тенденції розвитку самооцінки дітей з інтелектуальною недостатністю на різних етапах шкільного навчання. Актуальні питання корекційної освіти.Випуск № 5. 2020. С. 176-186.

Савіцька Г.І. Врахування особливостей формування морально-етичних норм поведінки в учнів з інтелектуальними порушеннями в освітньому процесі інклюзивного закладу Актуальні питання корекційної освіти (педагогічні науки). Випуск № 16. Том 2(2020). С. 240-249.

Соколова Г. Б. Емоційне вигорання як фактор ризику десоціалізації батьків, які виховують дітей із синдромом Дауна. Science and Education a New Dimension. Pedagogy and Psychology. 2018. Vol. VІ(72), Issue 174. Р. 62-66.

Синьов В.М., Хохліна О.П. Категорія діяльності: сутність та використання у психолого-педагогічних дослідженнях. Актуальні питання корекційної освіти. 2020. Випуск № 16. Том 12. С. 230-244.

Ткачук Л. В. Взаємозв’язок емпатійності з мотивами професійного вибору. Наука і освіта. 2001. № 1. С. 81-83.

Mayer M.J., Furlong M.J. How Safe Are Our Schools? Educational Researcher. 2010. Vol. 39. № 1. P. 16–26.

Zimmermann G. Risk perception, emotion regulation and impulsivity as predictors of risk behaviours among adolescents in Switzerland. Journal of Youth Studies. 2010. Vol. 13. № 1. P. 83–99.

##submission.downloads##

Опубліковано

2022-06-24

Як цитувати

Соколова, Г. Б., & Кравець, Ю. О. (2022). ДЕЯКІ АСПЕКТИ СОЦІАЛЬНО-ПСИХОЛОГІЧНОЇ КОМПЕТЕНТНОСТІ ЯК УМОВИ ЗАЛУЧЕННЯ ПІДЛІТКІВ З ПОРУШЕННЯМИ ІНТЕЛЕКТУАЛЬНОГО РОЗВИТКУ ДО СОЦІАЛЬНОГО ПРОСТОРУ. Науковий вісник Ужгородського національного університету. Серія: Психологія, (1), 140-143. https://doi.org/10.32782/psy-visnyk/2022.1.26

Статті цього автора (авторів), які найбільше читають