КОНСУЛЬТУВАННЯ БАТЬКІВ ЩОДО ПРОФІЛАКТИКИ ДИТЯЧИХ СТРАХІВ ЗАСОБАМИ КАЗКОТЕРАПІЇ
DOI:
https://doi.org/10.32782/psy-visnyk/2022.4.5Ключові слова:
страх, тривога, казка, казкотерапія, батьки, консультування.Анотація
У статті напрацьовано рекомендації для батьків щодо профілактики дитячих страхів засобами казкотерапії. Наведено визначення казкотерапії у рамках статті. Так, під казкотерапією запропоновано розуміти метод недирективної психотерапії, метою якої є передача життєвого досвіду, спосіб взаємодії із внутрішнім «я» за допомогою особливого казкового світу. Наведено аргументи на користь використання казки у профілактиці дитячих страхів, а саме: простота, доступність, недирективність, образність, міфологічність тощо. Наголошено, що казки сприяють усвідомленню потенціалу, можливостей і цінності власного життя, розумінню причинно-наслідкових зв’язків подій і вчинків, пізнанню різних стилів світовідчуття, осмисленій творчій взаємодія з навколишнім світом, внутрішньому відчуттю сили і гармонії. Виокремлено правила поведінки, яких потрібно дотримувати батькам у ході профілактики дитячих страхів засобами казкотерапії (уникати додаткових психотравматичних ситуацій, не перевантажувати дитину, бути постійно у контакті, відображати емоції дитини, бути захопленим у процес, не пербивати дитину, використовувати різні види казок тощо). Узагальнено можливі варіанти роботи з казкою та подано їм пояснення. Зокрема, запропоновано такі грані казки: використання казки як метафори, малювання за мотивами казки, обговорення поведінки і мотивів дії персонажів, програвання епізодів казки, використання казки як притчі-моралі, творча робота за мотивами казки, складання казок. Виділено правила поводження батьків у критичній ситуації, коли казка стає додатковим травмуючим тригером для дитини. Так, важливо дитину обійняти, постійно промовляючи, що дитина у безпеці, адже поруч неї мама чи тато; пообіцяти дитині, що мама та тато завжди будуть поруч і зможуть вберегти її; запропонувати робити вправи-руханки, а також важливо пояснити дитині, де є казка, а де – реальність.
Посилання
Сухомлинський В. О. Вибрані твори: у 5 т. К.: Рад. школа, 1976-1977. Т. 2. 670 с.
Бондаренко Ю. А., Кошелівська Т. В. Казкотерапія та її особливості використання у навчально-виховному процесі. Корекційна та інклюзивна освіта очима молодих науковців: зб. наукових праць. Суми: Вид-во Сум. ДПУ імені А. С. Макаренка. 2021. Вип. 9. Т.2. С. 183-189.
Шпонтак І. М. Долаємо дитячі страхи спільними зусиллями фахівців і батьків: порадник батькам: [способи психокорекції; практичні поради]. Безпека життєдіяльності. 2011. № 4. С. 23−25.