ОСОБЛИВОСТІ ВПЛИВУ СТPЕСУ НА ПСИХІЧНЕ ЗДОРОВ’Я ВІЙСЬКОВОСЛУЖБОВЦІВ
DOI:
https://doi.org/10.32782/psy-visnyk/2023.3.3Ключові слова:
стрес, психічне здоров’я, психічне неблагополуччя особистості, тривожність, депресія, страхАнотація
В статті здійснено аналіз взаємозв’язку та вплив стресу на психічне здоров’я військових, які сьогодні захищають нашу незалежність. Констатовано, що психічне здоров’я завжди було ключовим аспектом життя військовослужбовців, Це група осіб, яка піддається особливим стресовим умовам і викликам. Військова служба, незалежно від її характеру та тривалості, має серйозний вплив на психічне здоров’я і благополуччя осіб. Теоретичну та практичну актуальність проблематики важко оцінити, оскільки військовослужбовці – це особлива категорія, що зазнає значної психічної та емоційної напруги. Під час виконання служби вони стикаються зі стресовими ситуаціями, які включають себе: загрозу життю і здоров’ю; розлучення з родиною; соціальну ізоляцію та інші виклики, які рідко зустрічаються в цивільному житті. Ці стресові досвіди безпосередньо впливають на психічне здоров’я військовослужбовців і призводять до різних психічних розладів, таких як страх, депресія, тривожність, ПТСР. Особливістю дослідження є те, що ми прагнемо розкрити конкретні аспекти впливу стресу на військовослужбовців та виявити можливості для підтримки їх психічного здоров’я. Розуміння цього взаємозв’язку має важливе практичне значення для військово-медичної служби та психологічної підтримки військових. психічне здоров’я військовослужбовців – це функціонування психіки, яке забезпечує гармонійну взаємодію із навколишнім світом. Можна сказати, що воно в нормі, коли є відсутність хворобливих психічних розладів або ж їх проявів навіть на коротких відрізках життя. Дослідженням виявлено позитивну кореляцію між стресом та депресією серед військових. Так, вищий рівень стресу асоціюється зі збільшенням вираженості депресивних симптомів. Цей зв’язок можна пояснити психологічними, фізіологічними соціальними факторами, які сприяють розвитку депресії в осіб, що зазнають хронічного стресу в армії. Стрес корелює з різними показниками агресії, включаючи непряму агресію, дратівливість, роздратування, підозрілість, почуття провини, ворожість та агресивність. Підвищений рівень стресу може посилювати негативні емоції, знижувати контроль над імпульсами і призводити до агресивної поведінки.
Посилання
Енциклопедія практичної психології psychologis.com.ua/psihicheskoe_i_psihologicheskoe_zdorove.htm
Коцан І. Я. Психологія здоров’я людини. Луцьк: ВВ«Вежа», Волинь. Нац. університет імені . Лесі Українки, 2009. 316 с.
Преамбула до Конституції Всесвітньої організації охорони здоров’я. Архівні документи Всесвітньої організації охорони здоров’я, № 2, С. 100.
Петракович Б. Д. Психічне здоров’я народів світу. К., 2204. С . 61.
Selye H. 1936. A syndrome produced by diverse nocuous agents. Nature 138(3479, July 4). Р. 32.
Selye H. 1950. The physiology and pathology of exposure to stress. A treatise based on the concepts of the generaladaptation-syndrome and the diseases of adaptation. Montreal: ACTA, Inc.,Medical Publishers (Doctoral dissertation).
Фармацевтична енциклопедія //www.pharmencyclopedia.com.ua/article/671/stres.